Môj vzťah k Španielsku

Začalo sa to ešte v roku 1996, počas mojich vysokoškolských prázdnin, keď sme sa spoločne s Jankom K. Myšľanovom rozhodli precestovať celú Európu vlakom pomocou InterRail passu (bolo to vtedy veľmi moderné 🙂 ) a popri iných krajinách sme, samozrejme, navštívili aj Španielsko. Bolo to moje prvé dobrodružné cestovanie a maximálne sme si ten mesiac užili. Pamätám si hlavne na prímorské mesto Cádiz v Andalúzii so svojou špecifickou architektúrou a atmosférou, a tiež Sevillu, ale keďže sme boli stále na cestách, boli to len krátke návštevy vybraných miest.

Castro Urdiales

Opäť som sa do Španielska, konkrétne do Barcelony, vrátil spolu s manželkou o 6 rokov neskôr, na pozvanie nášho skvelého kamaráta J.K.Myšľanova, ktorý tam v tom čase žil a pracoval, konkrétne vtedy v Piercing&Tattoo štúdiu. Zostali sme tam skoro 2 týždne a metropolu Katalánska spolu s blízkym okolím sme spoznali naozaj dôkladne. Okrem hlavných historických pamiatok v meste sme „vybehli“ aj do Cadaqués, kde sa rád zdržiaval Salvador Dalí, navštívili sme aj Figueres, Gironu a mnohé ďalšie miesta v okolí Barcelony. Stále to však bolo len to typické „grande turismo“ spoznávanie krajiny.

Muxia

Naozaj VEĽKÉ spoznávanie Španielska však prišlo až v roku 2013. Rozhodol som sa, že absolvujem tzv. Francúzsku cestu do Santiaga de Compostela (pešia púť Camino), ktorá začína v Saint Jean Pied de Port vo Francúzsku neďaleko španielskych hraníc a prevedie Vás naprieč celým Španielskom, pokiaľ chcete, až na „kraj sveta“, do Finistere, na pobreží Atlantického oceána. Spolu s kamarátom Marcelom sme to zvládli a bola to nefalšovaná „life changing experience“. Na vlastných nohách sme prešli regióny Navarra, La Rioja, Kastília-Leon a Galícia, spolu cca 800 km. Spoznali sme prekrásnu architektúru miest ako Pamplona, Burgos, Leon, Astorga či Ponferrada, bohatú a prepychovú výzdobu desiatok kostolov a chrámov, ktoré sme navštívili, so skutočnou lahôdkou na záver, katedrálou v pútnickom meste Santiago de Compostela. Atmosféra v celom meste je naozaj úžasná, pretože sem prúdia pútnici z celého Španielska a tí sú doslova nabití energiou. Vychutnali sme si aj španielsku gastronómiu, hlavne tapas a pinchos, kvalitné vína, syry a šunku.

V uliciach Astorgy

Ja som však Španielsko krížom prešiel sám ako pútnik ešte raz, tento rok v máji a júni a vybral som si časť tzv. Camino del Norte, pobrežnú cestu popri Biskajskom zálive,  konkrétne zo San Sebastianu do mestečka Vilalba, spolu viac ako 600 kilometrov. Opäť nádherný zážitok plný emócií,  radosti, ale aj výziev. Prešiel som celé Baskicko (nádherná krajina), Kantábriu, Astúriu a cestu zavŕšil opäť v Galícii. Celé severné pobrežie je úplne iné ako juh krajiny a určite sa oplatí navštíviť mestá ako Bilbao, Santander, Santillana del Mar či Gijon. Odmenou pre mňa bola čerstvá morská strava, špecifické podnebie a veľmi priateľskí ľudia.

Pinchos zo San Sebestianu

A aký je môj vzťah k Španielsku? Po tomto všetkom si dovolím tvrdiť, že Španielsko tak trochu poznám a preto mám k nemu aj veľmi blízky a špeciálny vzťah. Španielov poznám ako otvorených, komunikatívnych a príjemných ľudí, ktorí majú o Vás úprimný záujem. Neriešia zbytočnosti a vedia si život poriadne užiť. Apropo, pohostinnosť. Keď si dáte u nich v bare drink, nezriedka sa stáva, že majiteľ vybehne medzi hostí s čerstvo pripraveným tapas/pinchos (napríklad vyprážané kalamáre alebo čerstvo nakrájaný jamón s bagetou) a ponúka ním hostí od stolu k stolu, od zákazníka k zákazníkovi. To je fakt skvelý pocit, cítite, že si Vás ako hosťa NAOZAJ vážia. Celkovo mi je španielska kultúra veľmi sympatická a rád sa tam vraciam.

O to radšej som, že naše OZ J.K.Myšľanov prináša trochu tej španielskej kultúry aj k nám na Slovensko a organizuje festival španielskeho filmu. Tento rok je to už štvrtý ročník a verím, že sa z toho stane dlhodobá tradícia, ktorá si nájde svojich divákov a fanúšikov.

Priblížiť Španielsko a jeho kultúru sme sa rozhodli aj ako spomienku na nášho skvelého kamaráta Janka Kováča Myšľanova. Bol to on, ktorý mi ako prvý priblížil túto úžasnú krajinu. Španielsko ho inšpirovalo a miloval ho celým srdcom. Budúci rok bude tomu desať rokov, čo nás navždy opustil. Janko už nestihol uskutočniť všetky svoje úžasné plány, preto my –  jeho kamaráti  – v nich pokračujeme v rámci aktivít občianskeho združenia J.K.Myšľanova. Tak čo, stretneme sa tento rok na niektorej z projekcií? Ste srdečne pozvaní, vstupné je dobrovoľné J

Do skorého videnia, priatelia. ¡Viva España, Viva la Pelicula!

 

Marian Burian
OZ J.K.Myšľanov