Neskoro na hnev

  • Španielsko, 2016, 92 min, R: Raúl Arévalo

O FILME

Hrajú: Antonio de la Torre, Luis Callejo, Ruth Díaz, Raúl Jiménez, Manolo Solo
Vstupné: 3 €

Originálna verzia s českými a anglickými titulkami

Tento civilne natočený revenge thriller patrí medzi španielske filmové udalosti minulého roka. Zároveň je charakteristický pre domácu produkciu, v ktorej sa každoročne objavujú drsné trilery hlásiace sa k množstvu subžánrov. Ide o príbeh, ktorého hlavným hnacím motorom je túžba po pomste. Tá tu ale naberá nečakané rozmery a narúša pokojný život niekoľkých ľudí okolo jedného obyčajného baru. Námetom je podľa poznámok režiséra jednoduchá úvaha: Keby niekto niekedy ublížil mojej rodine, zabil by som ho bez váhania?(lapelicula.cz)

Sám režisér o filme hovorí: „Neskoro na hnev je dramatický triler vychádzajúci priamo z môjho vnútra. Nenávisť, zlosť, potláčaný hnev sú problémy, ktoré ma bytostne zaujímali. Jednou z výziev bolo vykresliť všetko s čo najväčším realizmom. Hovoriť o násilí z môjho pohľadu: suchom, surovom, drsnom násilí, o takom, aké je prítomné aj v živote. Chcel som to urobiť pomocou zápletky a štruktúry plnej intríg, ktorá spája toto hľadanie realizmu a vierohodnosti so spektakulárnou podstatou a impulzmi žánrového filmu tak, aby boli diváci udržiavaní v napätí až do konca.“

Film získal 4 národné ceny Goya 2017 vrátane ocenenia za najlepší film, herca vo vedľajšej úlohe, začínajúceho režiséra a pôvodný scenár. Na svojom konte má 22 ďalších filmových ocenení.