Aj dážď

  • Španielsko / Francúzsko / Mexiko, 2010, 98 min, R: Icíar Bollaín

O FILME

Hrajú: Gael García Bernal, Luis Tosar, Karra Elejalde, Raúl Arévalo, Najwa Nimri, Juan Carlos Aduviri, Cassandra Ciangherotti, Ezequiel Díaz, Vicente Romero
Vstupné: voľné

Oceňovaný film Aj dážď významnej španielskej režisérky Icíar Bollaín premyslene pracuje s dvomi dejovými líniami. Obe sú inšpirované skutočnými historickými faktami: kolonizáciou Latinskej Ameriky Krištofom Kolumbom a bolívijskymi nepokojmi po privatizácii vodární v meste Cochabamba, známe tiež ako Vojna o vodu. K stretu a porovnávaniu súčasného a minulého sveta dochádza vďaka „filmu vo filme“. Nakrúcaniu veľkovýpravného príbehu o dobývaní novej Zeme (Conquista) sa v súčasnosti symbolicky vracia ako boj o vodu (Guerra del Aqua).

Luis Tosar a Gael García Bernal vo filme Aj dážď (También la lluvia)

Luis Tosar a Gael García Bernal vo filme Aj dážď, zdroj: berlinale.de

Španielsky filmový štáb na čele s impulzívnym režisérom a šetrným producentom prichádza do Bolívie nakrútiť historický film. V uliciach zatiaľ prepuknú manifestácie dovolávajúce sa spravodlivosti a zúčtovania s ekonomickým tlakom kapitalistických spoločností. Aj dážď je znepokojivá snímka bez čiernobieleho videnia o kríze hodnôt západnej civilizácie. Slobodný prístup k vode stojí proti mocenským záujmom a skutočný život zase proti nakrúcaniu filmu. Vo filme excelujú charizmatickí herci Gael García Bernal a Luis Tosar.