Truman

  • Španielsko / Argentína, 2015, 108 min, R: Cesc Gay

O FILME

Hrajú: Ricardo Darín, Javier Cámara, Dolores Fonzi, Eduard Fernández, Alex Brendemühl, Pedro Casablanc, José Luis Gómez, Javier Gutiérrez, Elvira Mínguez, Nathalie Poza, Àgata Roca, Francesc Orella, Silvia Abascal, Ana Gracia, Susi Sánchez, Oriol Pla
Vstupné: voľné

Cesc Gay je po vzore Woodyho Allena režisérom mestských príbehov, s inteligentným humorom a duchaplnými konverzáciami. Katarzný účinok jeho „dramédií“ spočíva v smiechu cez slzy či slzách cez úsmev. Jeho zatiaľ posledný film Truman o dvoch mužoch a psovi pozbieral množstvo španielskych národných filmových cien Goya. Okrem iného aj cenu za Najlepší film roka a Zlatú mušľu pre oboch výnimočných hercov na Festivale v San Sebastiane.

Zdroj: maxflix.org

Kamarátov z mladosti, tvoriacich kedysi nerozlučnú dvojicu, rozdelili tisíce kilometrov a rôzne životné osudy. Zatiaľ čo jeden zostal v Španielsku a prežíval vzostupy a pády svojej hereckej kariéry, či životný štýl rozvedeného atraktívneho muža, druhý emigroval do Kanady, kde si vďaka práci úspešného učiteľa, žene a deťom vybudoval pokojné zázemie. Priateľstvo na diaľku tak postupne vyprchalo. No keď sa jedného dňa v Madride opäť stretnú, ich puto je razom obnovené, akoby ani nebolo nikdy prerušené. Spoločne strávia niekoľko dní v meste plnom nostalgických spomienok a nezabudnuteľných zážitkov. Počas svojho stretnutia si však budú musieť dať posledné zbohom. Najťažšou úlohou a spúšťačom nečakaných udalostí pritom bude potreba nájsť nového pána pre psa, ktorý sa volá Truman. Nepateticky spracovaný snímok je humornou a úprimnou poctou odvahe vyrovnať sa faktom, že smrť je len ďalšou súčasťou života.