Fantastická žena

  • Chile / USA / Nemecko / Španielsko, 2017, 104 min, R: Sebastián Lelio

O FILME

Hrajú: Daniela Vega, Aline Küppenheim, Amparo Noguera, Francisco Reyes, Luis Gnecco, Antonia Zegers, Néstor Cantillana, Alejandro Goic, Nicolás Saavedra, Marcial Tagle
Vstupné: 3 €

Marina je mladá transgender servírka a začínajúca speváčka. Orlando je jej o dvadsať rokov starší milenec, s ktorým plánujú spoločnú budúcnosť. Keď ale Orlando náhle zomrie, Marina je nútená čeliť psychickému a fyzickému nátlaku Orlandovej rodiny, sociálnej izolácii i osobnému ponižovaniu. Navzdory prekážkam a nepriaznivým okolnostiam nachádza v sebe vnútornú silu, aby osudu vzdorovala. Snaží sa slobodne a dôstojne žiť a pritom ukázať okoliu, kým naozaj je: zložitou, silnou, čestnou – fantastickou ženou.

Daniela Vega sa symbolicky stavia "proti prúdu" ako Fantastická žena.

Daniela Vega ako Fantastická žena, zdroj: calabozomutante.cl

Najnovšia snímka Sebastiána Lelia využíva bežnú filmovú zápletku, keď žena smúti za zosnulým partnerom. Autori sa však nebáli posunúť vzťahy na novú úroveň a na dramatickom pôdoryse vystavali príbeh s oveľa širším presahom. Podarilo sa im originálne nadžánrove dielo, ktoré vzdoruje spoločenským stereotypom emancipačným príbehom. Film si berie rovnakým dielom z tvorby Alfreda Hitchcocka i Pedra Almodóvara. Senzuálny i ostrý komentár autorov ku krutosti diskriminácie, ktorý mieri často na tých najzraniteľnejších, stojí na súhre naturalistických a ľahko magických polôh. No predovšetkým na znamenitom  výkone prvej čilskej transgender herečky Daniely Vega.

Pozrite si trailer filmu Fantastická žena s českými titulkami: